CasparCG + Blackmagic Atem 2 Kluczowanie

Comment

Bez kategorii

Teoretycznie:

Przetestowałem chyba wszystkie możliwe opcje automatycznego kluczowania obrazu w mikserze wideo Blackmagic Atem 2 M/E. O ile do jakichś bardzo prostych akcji użycie Chroma czy Luma Key się sprawdza o tyle jeśli zaczynają się pojawiać bardziej „skomplikowane” koncepcje to przydała by nam się możliwość dokładniejszego określania obszaru kluczowanego.

Dla przypomnienia – Chroma Key to kluczowanie na zasadzie podmiany koloru – najczęściej niebieskiego lub zielonego. Kolory te są najmniej podobne do koloru skóry. Ponoć także najrzadziej występują w kostiumach czy elementach scenografii. Trzeba pamiętać, że jeśli zaczniemy kluczować zielony kolor a na planie pojawi się osoba w zielonym ubraniu – również ono zostanie podmienione.

Sprzęt:

Mikser Blackmagic Atem 2 M/E z pulpitem

Serwer Playout CasparCG z kartą Decklink HD Extreme 3D  (karta zalecana)

Ja niestety nie dysponuję tą kartą. Zamiast tego mam zamiar używać dwóch osobnych kart Decklink SDI. Pierwsza karta na wyjściu wyświetlać będzie tylko key a druga tylko fill. Autorzy Caspara zalecają użycie jednej karty Extreme 3D gdyż tylko w tej konfiguracji key i fill będą w 100% zsynchronizowane. Mam nadzieję, że na dwóch kartach Decklink SDI desynchronizacja nie będzie zbyt duża… W sumie to mam nadzieję, że w ogóle jej nie będzie.

Wstępne ustawienia:

CasparCG z dwoma kartami Decklink SDI. Dwa consumery ustawione tak, że jeden wypuszcza key a drugi fill.

Testowe ustawienia eksportu z AE:

Format: Quicktime
Channels: RGB+Alpha
Video Codec: Animacja
Color: Premultiplied lub Straight 

Testy…

Będąc dziś w firmie zrobiłem test kluczowania linearnego key+fill. Sukces jest – ale tylko połowiczny. Kluczowanie działa tak jak zakładałem jednak użycie dwóch osobnych kart Decklink nie wchodzi w grę. Każdy nasz media serwer ma zamontowaną jedną kartę Decklink SDI oraz jedną Decklink Intensity Pro. Niestety wypełnienie nie nadąża za maską. Jest szansa, że niedługo będę miał kartę Decklink 4K Extreme więc… stay tooned.. 😉

Krótkie wideo z testów…

 

Na końcu klipu widać jak key nie nadąża za fill (czy na odwrót… nie ważne…)…

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Akceptuję
Śmietnik wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert