Ekstendery HDMI po IP (LEKENG LKV373, HDMI-EX120, TF680, SIGNAL HD H3604 … )

2 komentarze

Elektronika

Większość osób które kiedykolwiek miały do czynienia ze standardem HDMI doskonale wie, że jesteśmy bardzo mocno ograniczeniem długością kabla. Krótkie kable HDMI po prostu działają. Wszelkie teorie o kablach lepszych czy gorszych w przypadku kabli do 5m można raczej wrzucić do śmietnika. Sprawa mocno komplikuje się w przypadku kabli o długości powyżej 15 metrów. Z doświadczenia powiem, że kable > 15 m to raczej loteria. Dany kabel z jednym kompletem urządzeń będzie działał normalnie a z innym w ogóle. Dodatkowo kable HDMI są grube co utrudnia ich prowadzenie pod tynkiem czy w peszlach. Wg. zapewnień producentów rozwiązaniem powyższych problemów są konwertery HDMI na skrętkę UTP czy IP. Na rynku dostępne są konwertery zarówno topowych producentów sprzętu AV (np. Kramer) jak i sprzęt wyprodukowany przez małe chińskie rączki. Dziś skupimy się na raczej tańszym chińskim sprzęcie.

Konwerter HDMI EX-120

Do dyspozycji mam komplet chińskich konwerterów HDMI na IP bliżej nie określonego producenta. Konwertery te są dostępne w większości sklepów online handlujących sprzętem CCTV. Na dzień dzisiejszy (08/02/2015) cena kompletu konwerterów w naszym kraju wynosi około 400 złotych.

Wg. zapewnień producenta sprzęt obsługuje rozdzielczości od 480p do 1080p. Maksymalna długość przewodu łączącego konwertery ma wynosić do 100m w przypadku skrętki CAT6 (i 80m dla skrętki CAT5e). Urządzenia umożliwiają zarówno transmisję punkt – punkt jak i punkt – wielopunkt.

Extender_HDMI Extender_HDMI_1Teoretyczna prędkość wymagana do transmisji 1080p wg zapewnień producenta to ~30 Mbit. Urządzenie obsługuje HDCP dzięki czemu można użyć go do transmisji obrazu z wszelkiej maści tunerów satelitarnych jak i odtwarzaczy Blu-Ray. Na koniec – producent twierdzi, że nie ma możliwości odebrania obrazu czy audio przesyłanego przez te extendery na komputerze – jak się okazuje – nie jest to prawda. Ale o tym później… Konwerter ten jest klonem konwerterów LEKENG LKV373, SIGNAL HD H3604 czy TAIFATECH TF680.

Środowisko testowe

Komplet extenderów został podłączony do sieci LAN zbudowanej w oparciu o jeden przełącznik gigabitowy TP-LINK TL-SG1024DE, jeden gigabitowy przełącznik TL-SG2424 oraz router Mikrotik RB2011. Na przełącznikach aktywowano funkcję IGMP Snooping. Nadajnik został wpięty bezpośrednio do portu ethernet routera. Po jednym odbiorniku podłączyłem do poszczególnych switchy. Nadajnikiem sygnału HDMI był laptop ASUS K55VJ. Odbiorniki podłączyłem do małego monitora LCD Sharp i telewizora 50 ” LG. W celu podsłuchania transmisji pomiędzy urządzeniami na przełączniku aktywowana została funkcja mirroringu portów. Ruch z portów do których podłączone są extendery został przekierowany na port do którego podłączono komputer z oprogramowaniem Wireshark.

 

Test: SIEĆ

Wszystkie urządzenia zostały połączone i uruchomione. Extendery połączyły się z przełącznikiem z prędkością 100 Mbit/s. Na początku gdy na wyjściu HDMI komputera znajdował się praktycznie nie ruchomy pulpit Windowsa nadajnik generował ruch multicast’owy na poziomie dokładnie 10 Mbit/s.

W momencie uruchomienia odtwarzania wideo ruch natychmiast rośnie do poziomu 40 Mbit/s (średnio). Maksymalny zaobserwowany szczyt ruchu wyniósł około 55 Mbit/s.

IGMP – a raczej jego brak 🙁

IGMP Snooping to proces w którym przełącznik odbiera wszystkie komunikaty IGMP w sieci. Dzięki analizie tych komunikatów przełącznik tworzy mapę tras które potrzebują ruchu multicastowego a które nie. Jest to bardzo przydatne w eliminacji niepotrzebnego obciążenia hostów w sieci nie pożądanym ruchem. Strumień wideo z naszego ekstendera nie powinien trafiać do wszystkich komputerów w sieci. One nie potrzebują go do niczego. Niestety chińczycy stwierdzili, że rozwiązanie to nie jest potrzebne w ich urządzeniu. IGMP po prostu nie działa. Szkoda.

Wpięcie tych extenderów do sieci w której znajdują się Access Pointy pracujące w standardach 802.11B czy 802.11BG spowoduje praktyczne wyłączenie Wifi. Ruch multicastowy zaleje access pointy i nie będą w stanie one obsłużyć innego (pożądanego) ruchu.

Test: VIDEO

Wideo… chyba najważniejsza funkcja tych extenderów… Cóż można o nim powiedzieć… Działa. Szału nie ma ale generalnie działa. Nie zaobserwowałem jakiegoś gubienia klatek czy innych zjawisk typu makrobloki w strumieniu wideo. Niestety kodowanie MJPEG którego używają te konwertery powoduje „spadek” jakości. Napisałem, że extendery generują średni ruch na poziomie 35 – 40 Mbit/s. Moim zdaniem gdyby zastosowano kodowanie H264 obciążenie sieci było by znacznie mniejsze a jakość obrazu wyższa.

Kolejny problem – extendery zupełnie nie radzą sobie z przejściówkami HDMI -> DVI. Jako monitora wyświetlającego obraz przychodzący do odbiornika próbowałem użyć monitora Dell U2212. Monitor ten nie ma złącza HDMI, zastosowałem więc przejściówkę HDMI -> DVI firmy Kramer. Obraz jest ale przebarwiony, żółty. Nie nadaje się do użytku.

Jeszcze gorzej jest gdy chcemy sygnał z tych konwerterów wpuścić do jakiegoś miksera wideo bądź recordera HDMI. Ja próbowałem nagrać sygnał przychodzący po sieci przy pomocy nagrywarki Blackmagic Hyperdeck. Oto wyniki:

Słabo, prawda?

Test: AUDIO

Dźwięk… działa 🙂 Tak jak wideo 🙂 Spotkałem się z opiniami (w internecie), że te extendery mają problemy z synchronizacją audio i wideo. W egzemplarzach do których ja mam dostęp nie ma tego problemu – jednak nie można zagwarantować, że egzemplarze „innego producenta” będą działać tak samo:

Jak widać powyżej dźwięk jest zsynchronizowany z wideo. Niestety pomimo podania dźwięku 5.1 po HDMI do nadajnika – odbiorniki wysyłają tylko dźwięk 2.0. Cóż… sądzę jednak, że nikt nie będzie budował kina domowego w oparciu o takie extendery.

Podsumowanie

Generalnie extendery działają. Jeśli potrzebujecie urządzenia które prześle średniej jakości sygnał HDMI na większą odległość – np. w zastosowaniach CCTV – możecie ten sprzęt kupić. W przypadku gdy oczekujecie pełnej niezawodności, wysokiej jakości – radziłbym zapomnieć o tych extenderach. Gdyby ktoś myślał o zastosowaniu tego sprzętu w zastosowaniach PRO AV.. Cóż.. jako medium transmisyjne do jakiejś plazmy gdzieś daleko w hotelu można tego użyć.

 

2 comments

  1. fenik

    Super artykuł, ale interesuje mnie poruszona kwestia odbioru na komputerze strumienia nadawanego przez transmiter. Mam do stworzenia projekt który zakłada instalacje 16 nadajników i jednego odbiornika którym musiał by być jakiś komputer najlepiej linux działający jak multiplexer wyświetlając sygnał z 16 źródeł. W zależności od producenta stosowane jest transmisja multicast i unicast która będzie lepsza i główne pytanie którego producenta sprzęt pozwoli na stworzenie takiej instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Akceptuję
Śmietnik wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert