MUSTEK Powermust 600VA – funkcja Green

Comment

Akwarystyka Elektronika

Dostałem ostatnio UPS’a Mustek Powermust 600VA. Jak na moje potrzeby – w zupełności wystarczający. W końcu muszę zabezpieczyć nim tylko filtr kubełkowy do akwarium a ten ma niewiarygodnie wielki pobór mocy – całe 8W.

Niestety – firma Mustek nie wiadomo po co dołożyła do UPS’a funkcję Green. Czym ta funkcja się przejawia? Otóż jeżeli z jakichś powodów nagle stracimy zasilanie a do wyjścia UPS’a podłączone są odbiorniki których sumaryczna moc nie przekracza około  60 – 70 W to po dokładnie 5 minutach UPS odłączy nam wyjście. No i po zawodach…

Po cholerę mi UPS który niezależnie od tego jaki w nim jest akumulator jest w stanie podtrzymać urządzenia całe 5 minut?! Skreśla to użycie tego urządzenia do podtrzymywania filtrów akwariowych, pomp obiegu centralnego ogrzewania itd.

Na szczęście udało się ten kretyński ficzer wyłączyć. Aby tego dokonać potrzebować będziemy śrubokręta Philips (popularny krzyżak) – niestety ale nie może on być zbyt gruby i krótki. Dodatkowo musimy dysponować jeszcze lutownicą oraz odsysaczem do cyny.

Po wymontowaniu płyty głównej urządzenia musimy odnaleźć na niej zwykły przewlekany rezystor R15A (oznaczony również jak GRN). Jest mały ale wprawne oko i po kilku minutkach namierzycie rezystor.

Aby funkcję wyłączyć – rezystor oczywiście wylutowujemy. Ja osobiście wylutowałem 1 nóżkę i zaizolowałem ją taśmą. Niech sobie tam siedzi – a nóż kiedyś postanowię tą funkcję załączyć…

Bez tego rezystora – UPS będzie starał się podtrzymać napięcie tak długo aż nie braknie energii zgromadzonej w akumulatorach.. W moim przypadku – na wcale nie nowej żelówce 7,2 Ah – ponad godzinę.

Aktualizacja

Niestety – skreśliłem ten UPS z listy urządzeń które wspomagają funkcjonowanie mojego akwarium. Jak wiadomo tanie UPSy dają na wyjściu przebieg odbiegający znacznie od sinusoidy. Niestety w przypadku przebiegu z tego Musteka mój pompa mojego kubełka (Tetra EX700) kręciła się sporo wolniej – wydajność filtracji spadła zbytnio. Do podtrzymywania filtrów polecam więc UPSy dające na wyjściu pełną sinsusoidę – np. APC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Akceptuję
Śmietnik wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert